Whitelab tumormarker vizsgálati kisokos
FONTOS! Önmagában egyik vizsgálat sem alkalmas rákszűrésre, ugyanakkor az emelkedett szint valamilyen kóros folyamatra utalhat a szervezetben. A tumormarkerek többsége nem köthető egy bizonyos szervhez vagy tumortípushoz, s elsősorban a betegségek lefolyásának ellenőrzését szolgálják a rosszindulatú betegség diagnózisát követően.
Ha az adott tumormarker értéke a terápia alatt csökken, az a kezelés hatásosságát jelzi, vagyis a betegség lefolyásának monitorozása mellett előre is jelezhet: az erősen megemelkedett vagy emelkedő értékek kedvezőtlenek. Gyógyult státusz esetében a tumormarkerek vizsgálatának a rendszeres kontrollnál is nagy jelentőségük van, hiszen a hirtelen megemelkedett érték kiújulásra utalhat, ami alapján a kezelőorvos időben észreveheti és kezelheti a visszaesést.
AFP
Emelkedett AFP elsősorban májrák, májáttét, hererák esetében jellemző, de jóindulatú elváltozásokra vagy gyulladásos folyamatokra is utalhat.
CEA
A carcinoembrionális antigén (CEA) magzati és tumorsejtek által termelt fehérje, amely egészséges szervezetben nem fordul elő. Emelkedett értékéből emiatt daganatos elváltozásra lehet következtetni, elsődlegesen vastag-és végbélrákra utalhat, de más szerveket érintő (pl. gyomor, máj, hasnyálmirigy, tüdő, emlő, petefészek) rosszindulatú daganatban is előfordulhat.
CA 125
A CA 125 a petefészekrák tumormarkere, rákos elváltozás esetén koncentrációja ugyanis 80+%-kal megemelkedhet. A marker szintje egyéb folyamatok esetében is magasabb lehet, pl. medencegyulladás, menstruáció, endometriózis, valamint terhesség esetén. Alkalmas a petefészekrák terápiájának megválasztására és monitorozására, valamint kiújulásának kimutatására.
CA 15,3
A CA 15-3 fehérjét az emlő sejtjei termelik. A fehérjeképzést egészséges sejtek is végzik, viszont a daganatsejtekben fokozott mértékben termelődik. Korai stádiumú emlőrák kimutatására nem elég szenzitív, de hasznos eszköz az áttétes emlőrák esetén a betegség kezelésének monitorozására és az esetleges kiújulás kimutatására.
CA 19,9
Ha ez az antigén nagyobb mennyiségben fordul elő a szervezetben, az emelkedett érték hasnyálmirigydaganatra utalhat. Érzékenysége magas, segít különbséget tenni a hasnyálmirigyrák, az epevezetékrák, valamint egyéb állapotok között. Hatékony eszköze a hasnyálmirigyrák terápiájának monitorozására és az esetleges kiújulás kimutatására.
NSE
Az NSE vizsgálata elsősorban kissejtes tüdőrák és neuroblastoma esetén a terápia hatékonyságának ellenőrzésére, valamint az állapotváltozás megítélésére alkalmazható.
PSA, fPSA (total PSA, free PSA)
Emelkedett PSA érték prosztatagyulladás, jóindulatú prosztatamegnagyobbodás és rosszindulatú prosztatadaganat esetében is előfordulhat. 45 év feletti férfiak esetében évente ajánlott a vizsgálat elvégzése, amely alkalmas a prosztatarák szűrésére, a prosztata-biopszia szükségességének eldöntésére, a prosztatarák stádiumának megállapítására, terápiájának monitorozására és esetleges kiújulásának kimutatására.
HCG
A HCG-t terhességi hormonként is ismerik, melyet a méhlepény (placenta) termel. Jelenléte a szervezetben a várandósság egyik legkorábbi jele lehet, hiszen általában csak terhesség alatt mérhető. Ugyanakkor eltérő értéket okozhat (csökkent HCG) a méhen kívüli terhesség, a vetélés valószínűsége, vagy a nemrégiben történt abortusz, továbbá (emelkedett HCG értéket nem várandós nőknél és férfiaknál) bizonyos daganatok és kóros szövetek is.
HE4
A HE4 vizsgálat segítheti a hámeredetű petefészekrák kezelésének monitorozását, a betegség stádiumának, valamint az esetleges kiújulás kimutatását. A HE4 légzőszervi és nemzőszervi szövetekben csak alacsony mértékben választódik ki, a tüdő hámszövetének sejtjeiben, és néhány petefészekrákban viszont magas szintet mutat. Petefészekrák szűrésére a CA 125 markerrel együtt használják, amely módszer segít elkülöníteni a CA125 petefészek ráktól független emelkedését.
A CA-125 és HE4 tumormarker vizsgálatok együttes alkalmazása, amely a hámeredetű petefészekrák valószínűségének becslésére szolgál, segít a korai stádiumú daganat diagnosztizálásában.